Adenokanserler

Genellikle distal safra yolları, ampulla Vateri ve komşuluğundaki duodenumun tümörleri hep birlikte değerlendirilir. Anack bu değerlendirme etyolojik ve histolojik olarak değil, ortak klinik sergiledikleri içindir. Herbirinin ayrı ayrı klinik seyir ve prognozu vardır.

Devamını oku...

Ameliyatlar

Karaciğer Safra Yolu ve Pankreas Cerrahisi’nin kapsamına giren ameliyatlar genel anestezi altında yapılır.

Devamını oku...

Pankreas Hastalıkları

Pankreatit

Akut pankreatit ne demektir?

Ani başlayan bir pankreas inflamsayonudur (yangı). Olay bir anlamda pankreasın değişik derecelerde hasar görmesi olarak da özetlenebilir. Bu hasar bazen pankreas hücrelerinin ölümüne neden olabildiği gibi, ortaya çıkan bazı kimyasal maddelere bağlı olarak gelişen olaylar vücudun tamamını ilgilendiren genel bir felaket haline de dönebilir.

Devamını oku...

Karaciğer Hastalıkları

Birincil karaciğer tümörleri

Primer karaciğer kanseri, tüm dünyada en sık görülen tümörlerden biridir. Değişik tipleri arasında, karaciğer hücrelerinden (hepotositler) gelişen ve "hepatocellüler carcinoma-HCC" veya "hepatoma" adı verilen kanser, % 80'ini oluşturur. ABD'de az görülmesine karşılık Asya ve Afrika'da çok sık görülür.

Devamını oku...

Safra Hastalıkları

Safra Kesesi Taşları

Safra kesesi karaciğerin alt yüzeyinde, ona yapışık 50 ml hacmi olan armut biçimde bir organ. Safranın depolanmasını ve konsantre edilmesini sağlıyor Karaciğerin ürettiği safra, kanallar yoluyla bu kesede birikerek, yemek sonrası özellikle yağlı gıdaların sindirimi amacıyla bağırsağa dökülüyor.

Devamını oku...

 Prof. Dr. Ahmet Çoker - Tüm hakları Saklıdır. ©